Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Milí spoluobčania a účastníci Pucovského koštovníkaVytlačiť
 

Milí spoluobčania a všetci ktorí ste sa zúčastnili Pucovského koštovníka.25.jpg

Rok prešiel ako voda a môžeme už len zhodnotiť aký bol druhý ročník Pucovského koštovníka. Ostali nám už len spomienky zachytené na fotografiách a hlavne v našich srdciach. Na jednom mieste sa stretla takmer celá dedina – jedna rodina. Stretli sa tu všetci od najstarších po najmenších, domáci, či rodáci ale aj tí, ktorí len prechádzali cez našu obec.

Podujatie začalo slávnostnou svätou omšou, na ktorej sme spoločne ďakovali za plody zeme, ktoré nám tento rok požehnal náš Nebeský Otec. Svätá omša začala slávnostným sprievodom miništrantov, kňaza, krojovaných detí, žien a mužov. Je potrebné si zachovávať tradície a zvyky. V dávnej minulosti ľudia chodili do kostola v slávnostných krojoch, a tak vyjadrovali úctu a vďaku a poprosili o hojnosť Božích milostí do nového týždňa. Pri svätej omši kňaz požehnal úrodu, ktorú sme spoločne predložili pred obetný stôl.

Po svätej omši sme sa všetci rozišli do svojich domácností aby jednotlivé šikovné gazdinky, gazdovia a dievčatá prinášali na ochutnávku rôzne špeciality. Ani tento rok sa gazdinky nedali zahanbiť. Priestory pripravené na ochutnávanie rôznych špecialít praskali vo švíkoch. Návštevníci Pucovského koštovníka mohli ochutnávať rôzne mäsové, syrové výrobky, domáci kváskový chlebík, tradičný kabáč, rôzne druhy koláčov od sladkých po slané a nesmelo chýbať ani domáce pálené. Každý kto prišiel si pochutil na nejednej z dobrôt. Najlepším poďakovaním pre každú gazdinku bola prázdna misa. V našom prípade to boli prázdne stoly. Ďakujeme všetkým, ktorí priniesli rôzne jedlá na ochutnávku.

Okrem chutných špecialít bol pre návštevníkov pripravený aj bohatý kultúrny program. Na úvod vystúpil mládežnícky ľudový súbor z Pucova pod vedením Gabriely Ďaďovej a Viktórie Jurášovej. Pripravili si pásmo pod názvom MAMA. „Boh nemohol byť všade, a preto stvoril matky.“ Rudyard Kipling. Ľudový súbor Laštek pod vedením Žofie Brienikovej si pripravili pásmo, v ktorom predstavili výrobu plátna od siatia ľanu až po jeho výrobu. Na podujatí ďalej vystúpila ľudová skupina z Hornej Lehoty s pásmom Dožinky. Folkórna skupina Rovienca z Medzibrodia nad Oravou si pripravila pásmo Na salaši. Pre našu obec je typické ovčiarstvo, tak sme sa mohli spoločne ocitnúť na salaši. Nádhernú hru na heligónkach nám predviedli Mladí Oravskí heligonkári, Ľudová hudba Srdiečko, Ľudová skupina Skalka zo Bzín a Folkórna skupina Rosička Rosa z Dolného Kubína. Podvečer podujatia paril skupine Kašuba band, ktorá roztancovala všetkých účastníkov Pucovského koštovníka. Poďakovanie patrí Ondrejovi Suroviakovi, ktorý  finančne zabezpečil vystúpenie skupiny Kašuba band.

 Zorganizovať takéto podujatie je nielen finančne náročné ale hlavne organizačne. Poďakovanie patrí p. Žofke Brienikovej, ktorá nielen vedie ľudovú skupinu ale aj dekoračne skrášlila priestory pred obecným úradom spolu s Annou Žákovičovou. Znázornila spracovanie ľanu až po výrobu plátna. Výzdobu kostola zabezpečila Gabriela Ďadová, Anna Prekopová a šikovné dievčatá. Celým podujatím nás sprevádzali dve profesionálne moderátorky Alenka Kobušová a Dorotka Smoleňová. Chutný guľáš navarili poslanci obecného zastupiteľstva, zamestnanci družstva, poľovníci a držkový guľáš Ján Povala. Občerstvenie nám zabezpečili dobrovoľní hasiči pod vedením Mirosla Ustaníka. Poďakovanie patrí hlavne zamestnancom obce a všetkým ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli pri príprave a organizovaní podujatia. Na záver sa chcem poďakovať aj vdp. farárovi Petrovi Pitoniakovi, ktorí odslúžil za všetkých veriacich svätú omšu.

Rodičia učia deti od malička podeliť sa so súrodencami, kamarátmi. A to má v človeku zostať navždy. Podeliť sa o materiálne veci, radosti, ale aj starosti. Nikdy nevieme, kedy budeme potrebovať pomoc my. Pamätajme, že blaženejšie je dávať, ako prijímať.  

 

                                                                                            Metod Sojčák

                                                                                            starosta obce

Fotografie z Pucovského koštovníka 2019 si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 
 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka