Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Čas fašiangov

Čas fašiangovVytlačiť
 

Obdobie od Troch kráľov do popolcovej stredy je 28.jpgobdobím zábavy a veselosti. V minulosti počas fašiangov sa obyvatelia stretávali pri páraní peria, kde si rozprávali rôzne príhody. Boli to veľakrát vymyslené príbehy, ktoré boli opradené tajomnými postavami. Z páračiek sa väčšinou odchádzalo v nočných hodinách a cesta z páračiek bola veľmi rušná. Všímali si okolie, všade videli strašidelné postavy o ktorých rozprávali počas páračiek. Z prostredia obcí sa daná tradícia už vytratila. Chov husí už je minulosťou.

Teraz k fašiangom patrí obecná zabíjačka a obecný ples. 23. februára sme sa hostili na obecnej zabíjačke. Poslanci obecného zastupiteľstva a zamestnanci obce pripravili chutné grilované špeciality a neodmysliteľné šišky. Poľovníci pripravili guľáš a ľudová skupina Laštek zabavila občanov pásmom ľudových piesní a scénkou. Ľudová skupina Laštek nakoniec všetkých pozvala na večernú batôžkovú zábavu spojenú s tradičným pochovávaním basy. Zábava bola pre všetky vekové kategórie od tých najmenších až po tých skôr narodených.

O týždeň neskôr sme sa opäť stretli a to už na 12. ročníku reprezentačného plesu obce. Plesajúcich zabávala hudobná skupina Kortina, šermiarska a ohňová šou a tradične mládež z obce. Neodmysliteľnou súčasťou je aj tombola. Jeden z účastníkov plesu učinil veľký charitatívny skutok. Všetky ceny, ktoré vyhral venoval pre potreby sociálne slabších rodín v obci. Obec odovzdá dané ceny  rodinám, ktorým táto pomoc pomôže.

Po čase zábavy a veselosti prichádza obdobie 40 dňového pôstu.

Fotografie z jednotlivých podujatí si môžete pozrieť v sekcii fotogalérie.

Fašiangový program

 


 
 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka